Pelėsio namuose problemas – su ja susiduria praktiškai visi

1

Pelėsio namuose problemas – su ja susiduria praktiškai visi

Nesvarbu, ar tai lipnios juodos dėmės ant jūsų dušo užuolaidos, ar blankios baltos dėmės ant rūsio grindų, ar aptaki oranžinė plėvelė, kuri susidaro ant jūsų virtuvės kanalizacijos, buitinis pelėsis yra daugiau nei negražus. Kai kuriais atvejais namuose pelėsis gali jus susargdinti, ypač jei turite alergiją ar astmą. Nesvarbu, ar esate alergiškas pelėsiams, ar ne, pelėsis namuose gali dirginti jūsų akis, odą, nosį, gerklę ir plaučius. Todėl privalote kovoti su pelėsių problemomis ir pasirūpinti savimi bei savo namais.

Organizmo reakcija į pelėsį – kam gresia pavojus?

Žmonėms, jautriems pelėsiui, įkvėpus ar prisilietus prie pelėsių sporų, gali atsirasti alerginių reakcijų, įskaitant čiaudulį, slogą, akių paraudimą ir odos išbėrimą. Žmonėms, turintiems rimtą alergiją pelėsiams, gali pasireikšti sunkesnės reakcijos, įskaitant dusulį. Astma sergantiems žmonėms, kurie yra alergiški pelėsiui, kvėpavimas sporomis taip pat gali sukelti astmos priepuolius.

Be alergiškų ir astma sergančių žmonių, kiti, kurie gali būti jautresni pelėsių poveikiui, yra šie:

 • Kūdikiai ir vaikai;
 • Vyresnio amžiaus žmonės;
 • Žmonės, kurių imuninė sistema yra pažeista dėl ŽIV infekcijos, vėžio, kepenų ligų ar chemoterapijos;
 • Žmonės, sergantys lėtine plaučių liga.

Kas yra pelėsis?

Pelėsis yra grybų rūšis, susidedanti iš mažų organizmų, randamų beveik visur. Jie gali būti juodi, balti, oranžiniai, žali arba violetiniai. Lauke pelėsiai vaidina svarbų vaidmenį gamtoje, skaidydami negyvus lapus, augalus ir medžius. Pelėsiai klesti dėl drėgmės ir dauginasi naudodamiesi mažomis, lengvomis sporomis, kurios keliauja oru. Jūs kasdien susiduriate su pelėsiu, dažnai to net nesuprasdami.

Nedideliais kiekiais pelėsių sporos paprastai yra nekenksmingos, tačiau, patekusios į drėgną vietą jūsų namuose, jos gali pradėti augti. Kai ant paviršiaus auga pelėsis, sporos gali patekti į orą, kur jas galima lengvai įkvėpti. Jei esate jautrus pelėsiui ir įkvepiate daug sporų, galite patirti sveikatos problemų.

Kur auga pelėsiai?

Jūsų sienos, grindys, buities prietaisai, kilimas ar baldai – jie visi gali suteikti maisto pelėsiui augti. Visiems pelėsiams labiausiai reikia drėgmės, todėl greičiausiai pelėsį pamatysite drėgnose vietose, tokiose kaip vonios kambariai, virtuvės, skalbyklos, rūsiai ir panašios vietos.

Pagrindiniai patarimai, kaip kontroliuoti pelėsį

Neįmanoma atsikratyti visų pelėsių ir pelėsių sporų jūsų namuose, tačiau kadangi pelėsių sporos negali augti be drėgmės, drėgmės sumažinimas jūsų namuose yra geriausias būdas užkirsti kelią pelėsių augimui ar jį pašalinti. Jei jūsų namuose jau auga pelėsis, svarbu išvalyti pelėsį ir išspręsti problemą, sukeliančią drėgmę. Jei išvalysite pelėsį, bet problemos neišspręsite, pelėsis greičiausiai grįš.

Pateikiame kelis patarimus, kaip sumažinti drėgmę namuose

 • Norėdami sumažinti drėgmę ore, naudokite oro sausintuvus ir oro kondicionierius, ypač esant karštam, drėgnam klimatui.
 • Jei įmanoma, patalpų drėgmė turi būti mažesnė nei 60%. Santykinę drėgmę galite išmatuoti higrometru – nebrangiu prietaisu, kurį galima įsigyti daugelyje techninės įrangos parduotuvių.
 • Laikykite namus šiltai vėsiu oru. Žemėjant temperatūrai, oras mažiau laiko drėgmę ir kondensuojasi ant šaltų paviršių, o tai gali skatinti pelėsio augimą.
 • Norėdami sumažinti kondensaciją, pridėkite šaltų paviršių, tokių kaip išorinės sienos, grindys ir langai, izoliaciją.
 • Išdžiovinkite šlapias vietas per 24–48 valandas, kad išvengtumėte pelėsių augimo.
 • Sutvarkykite vandens nuotėkį. Jei vanduo patenka į namus iš išorės, jūsų galimybės yra nuo paprasto kraštovaizdžio sutvarkymo iki pamatų atkasimo ir hidroizoliacijos.
 • Atidarykite duris tarp kambarių, kad padidintumėte cirkuliaciją, kuri perneša šilumą į šaltus paviršius. Padidinkite oro cirkuliaciją naudodami ventiliatorius ir patraukdami baldus nuo sienos ir kampų.

Niekada neignoruokite pelėsio, jei pastebite pirmuosius ženklus – kaip mat imkitės priemonių ir ieškokite priežasčių, kur kaupiasi drėgmė.

Rekomenduojame

Kokius statybinius įrankius galima išsinomuoti?

Kokius statybinius įrankius galima išsinomuoti?

Nėra dviejų vienodų gyvenamųjų projektų. Sklypo dydžiai, reljefas ir laiko juostos yra tik keli kintamųjų pavyzdžiai kiekviename projekte. Projektavimo ir statybos poreikiai taip pat kinta beveik kasdien. Nežiūrint į šiuos pokyčius, statybos brigados turi tęsti projektus. Tačiau jie tai gali padaryti tik turėdami tinkamą įrangą. Gyvenamųjų namų statybos pramonėje įrangos nuoma padidina svetainės produktyvumą. Tinkama […]

<strong>Poilsis sanatorijoje, ką reikia žinoti?</strong>

Poilsis sanatorijoje, ką reikia žinoti?

Vasara yra puikus metas pailsėti ir atitrūkti nuo darbų, problemų bei kasdieninės rutinos. Tačiau norint kokybiškai pailsėti ir gerai praleisti laiką, nebūtina vykti į užsienį. Lietuvoje galite atrasti puikių vietų, kuriose galėsite atsigauti po įtempto darbo grafiko ar taip nusibodusios rutinos ir pabūti gamtos apsuptyje. Kaip nuspręsite praleisti savo atostogas, priklauso nuo jūsų poreikių ir […]

<strong>Kas užtikrina automobilio priekinio stiklo atsparumą?</strong>

Kas užtikrina automobilio priekinio stiklo atsparumą?

Tikriausiai žinote, jog jūsų automobilio priekinis stiklas yra svarbi automobilio dalis. Priekinis automobilio stiklas padeda aiškiai ir be jokių trikdžių matyti važiuojamąją kelio dalį, apsaugo nuo sužalojimų susidūrimo metu, įvairių šiukšlių pasitaikančių kelyje, vėjo bei lietaus ar nuo vagių. Todėl turėti kokybišką bei atsparų automobilio stiklą yra svarbu. Automobilio stiklas yra dviejų tipų: grūdintas ir […]

Kas gali gauti ES paramą verslui?

Kas gali gauti ES paramą verslui?

ES parama verslui yra puikus būdas gautą finansavimą paskirti savo verslo procesų tobulinimui, efektyvumui ir tokiu būdu didinti verslo pranašumą bei konkurencingumą. Nors projekto rengimas ES paramos gavimui nėra toks jau paprastas procesas, reikalaujantis nemažai laiko domėtis nustatytais reikalavimais bei kriterijais, kuriuos turi atitikti projektas, tačiau investuoti savo laiką į šią galimybę tikrai verta. Vis […]

Plaukų serumas: kaip naudoti?

Plaukų serumas: kaip naudoti?

Tam, kad kosmetikos ar kūno priežiūros priemonės veiktų efektyviai, būtina teisingai jas naudoti. Tad šįkart apie plaukų serumą – kada tepti, kaip ir kodėl? 1. Plaukų negalima tepti ant plaukų šaknų, tik ant galiukų ir per visą plauko ilgį. Taip jis veiks geriausiai. 2. Serumas turėtų būti tepamas ant švarių, dar drėgnų plaukų, šiek tiek […]

Nekilnojamo turto nuomos kainos ne visiems yra aukštos

Nekilnojamo turto nuomos kainos ne visiems yra aukštos

Išsinuomoti būstą Lietuvoje vieniems sekasi kur kas geriau nei kitiems. Tačiau, nekilnojamo turto brokerių teigimu, nesėkmingi paieškos rezultatai dažnai nulemiami neadekvačių nuomininkų poreikių. Tai reiškia, kad šiais laikais dažnas lietuvis nori nepriekaištingos būklės būsto už itin mažą kainą. Dėl šios priežasties daugelis tuos poreikius tiesiog yra priversti mažinti. To nesutikę padaryti dažnai ir lieka nieko […]