Pelėsio namuose problemas – su ja susiduria praktiškai visi

1

Pelėsio namuose problemas – su ja susiduria praktiškai visi

Nesvarbu, ar tai lipnios juodos dėmės ant jūsų dušo užuolaidos, ar blankios baltos dėmės ant rūsio grindų, ar aptaki oranžinė plėvelė, kuri susidaro ant jūsų virtuvės kanalizacijos, buitinis pelėsis yra daugiau nei negražus. Kai kuriais atvejais namuose pelėsis gali jus susargdinti, ypač jei turite alergiją ar astmą. Nesvarbu, ar esate alergiškas pelėsiams, ar ne, pelėsis namuose gali dirginti jūsų akis, odą, nosį, gerklę ir plaučius. Todėl privalote kovoti su pelėsių problemomis ir pasirūpinti savimi bei savo namais.

Organizmo reakcija į pelėsį – kam gresia pavojus?

Žmonėms, jautriems pelėsiui, įkvėpus ar prisilietus prie pelėsių sporų, gali atsirasti alerginių reakcijų, įskaitant čiaudulį, slogą, akių paraudimą ir odos išbėrimą. Žmonėms, turintiems rimtą alergiją pelėsiams, gali pasireikšti sunkesnės reakcijos, įskaitant dusulį. Astma sergantiems žmonėms, kurie yra alergiški pelėsiui, kvėpavimas sporomis taip pat gali sukelti astmos priepuolius.

Be alergiškų ir astma sergančių žmonių, kiti, kurie gali būti jautresni pelėsių poveikiui, yra šie:

 • Kūdikiai ir vaikai;
 • Vyresnio amžiaus žmonės;
 • Žmonės, kurių imuninė sistema yra pažeista dėl ŽIV infekcijos, vėžio, kepenų ligų ar chemoterapijos;
 • Žmonės, sergantys lėtine plaučių liga.

Kas yra pelėsis?

Pelėsis yra grybų rūšis, susidedanti iš mažų organizmų, randamų beveik visur. Jie gali būti juodi, balti, oranžiniai, žali arba violetiniai. Lauke pelėsiai vaidina svarbų vaidmenį gamtoje, skaidydami negyvus lapus, augalus ir medžius. Pelėsiai klesti dėl drėgmės ir dauginasi naudodamiesi mažomis, lengvomis sporomis, kurios keliauja oru. Jūs kasdien susiduriate su pelėsiu, dažnai to net nesuprasdami.

Nedideliais kiekiais pelėsių sporos paprastai yra nekenksmingos, tačiau, patekusios į drėgną vietą jūsų namuose, jos gali pradėti augti. Kai ant paviršiaus auga pelėsis, sporos gali patekti į orą, kur jas galima lengvai įkvėpti. Jei esate jautrus pelėsiui ir įkvepiate daug sporų, galite patirti sveikatos problemų.

Kur auga pelėsiai?

Jūsų sienos, grindys, buities prietaisai, kilimas ar baldai – jie visi gali suteikti maisto pelėsiui augti. Visiems pelėsiams labiausiai reikia drėgmės, todėl greičiausiai pelėsį pamatysite drėgnose vietose, tokiose kaip vonios kambariai, virtuvės, skalbyklos, rūsiai ir panašios vietos.

Pagrindiniai patarimai, kaip kontroliuoti pelėsį

Neįmanoma atsikratyti visų pelėsių ir pelėsių sporų jūsų namuose, tačiau kadangi pelėsių sporos negali augti be drėgmės, drėgmės sumažinimas jūsų namuose yra geriausias būdas užkirsti kelią pelėsių augimui ar jį pašalinti. Jei jūsų namuose jau auga pelėsis, svarbu išvalyti pelėsį ir išspręsti problemą, sukeliančią drėgmę. Jei išvalysite pelėsį, bet problemos neišspręsite, pelėsis greičiausiai grįš.

Pateikiame kelis patarimus, kaip sumažinti drėgmę namuose

 • Norėdami sumažinti drėgmę ore, naudokite oro sausintuvus ir oro kondicionierius, ypač esant karštam, drėgnam klimatui.
 • Jei įmanoma, patalpų drėgmė turi būti mažesnė nei 60%. Santykinę drėgmę galite išmatuoti higrometru – nebrangiu prietaisu, kurį galima įsigyti daugelyje techninės įrangos parduotuvių.
 • Laikykite namus šiltai vėsiu oru. Žemėjant temperatūrai, oras mažiau laiko drėgmę ir kondensuojasi ant šaltų paviršių, o tai gali skatinti pelėsio augimą.
 • Norėdami sumažinti kondensaciją, pridėkite šaltų paviršių, tokių kaip išorinės sienos, grindys ir langai, izoliaciją.
 • Išdžiovinkite šlapias vietas per 24–48 valandas, kad išvengtumėte pelėsių augimo.
 • Sutvarkykite vandens nuotėkį. Jei vanduo patenka į namus iš išorės, jūsų galimybės yra nuo paprasto kraštovaizdžio sutvarkymo iki pamatų atkasimo ir hidroizoliacijos.
 • Atidarykite duris tarp kambarių, kad padidintumėte cirkuliaciją, kuri perneša šilumą į šaltus paviršius. Padidinkite oro cirkuliaciją naudodami ventiliatorius ir patraukdami baldus nuo sienos ir kampų.

Niekada neignoruokite pelėsio, jei pastebite pirmuosius ženklus – kaip mat imkitės priemonių ir ieškokite priežasčių, kur kaupiasi drėgmė.

Rekomenduojame

Rinktis dušo padėklą ar dušo kabiną?

Rinktis dušo padėklą ar dušo kabiną?

Dažnai namų ir butų savininkams vonios kambario įrengimo etape iškyla klausimas: „Kas yra geriau – dušo padėklas ar dušo kabina? Atrodytų, kad atsakymas paprastas: jei norite viską padaryti greitai, pasirinkite paruoštą dušo kabiną, jei norite kažko nestandartinio – sukurkite dušo zoną pagal savo norus ir poreikius su dušo padėklu. Tiesą sakant, sprendimą kartais priimti būna […]

Stogo langai ir jų svarbūs privalumai

Stogo langai ir jų svarbūs privalumai

Stogo langai gali suteikti daugiau natūralios šviesos ir pagerinti patalpų vėdinimą tose jūsų namo vietose, kuriose viso to reikia labiausiai ir kuriose standartiniai vertikalūs langai būtų nepraktiški, nes negalėtų padėti pasiekti norimo rezultato. Stogo langai, kaip ir sufleruoja jų pavadinimas, yra langai, kurie įmontuojami į namo stogą. Jie gali būti atidaromi arba neatidaromi ir puikiai […]

Nuotekų valymo įrenginiai – kas sudaro kainą?

Nuotekų valymo įrenginiai – kas sudaro kainą?

Tekantis vanduo iš krano bei tualetas vonios kambaryje nėra kažkoks stebuklas ar privalumas. Tai būtinybe ir kasdienybe. Deja, ne visur jų įrengimas yra paprastas kaip du kart du. Kartais tenka paplūšėti ar net pasukti galvą, kaip turėti šiuos atrodytų 21 amžiuje įprastus dalykus. Lietuvoje vis dar daug namų ūkių, kurie dėl įvairių priežasčių negali prisijungti […]

Kaip teisingai pervežti pianiną?

Kaip teisingai pervežti pianiną?

Pianino pervežimas yra sunkus darbas. Ne vien dėl to, kad tai sunkus daiktas, tačiau ir dėl savo gabaritų bei jautrumo. Prieš judinant šį įstabų muzikos instrumentą verčiau apsvarstykite galimybę pasikviesti profesionalius perkraustytojus, kurie žino kaip elgtis su pianinu. Tai ypač aktualu tuomet, kai pianinas yra kažkelintame aukšte ir netelpa į liftą ar laiptinė, koridorius yra […]

Automobilio nuoma per atostogas

Automobilio nuoma per atostogas

Po įtempto darbo ir gyvenimo būdo atostogos gali būti pats geriausias būdas atpalaiduoti kūną bei mintis. Patogumui ir komfortui užtikrinti atostogų metu, vis daugiau žmonių renkasi automobilio nuomos paslaugą. Štai kokie yra pagrindiniai automobilio nuomos per atostogas pranašumai: Keliaujant automobiliu patogu, jog galima individualiai planuoti ir koreguoti maršrutą, neatsižvelgiant į kitus. Galima lengvai ir patogiai […]

Nekilnojamas turtas Druskininkuose: kaip išsirinkti?

Nekilnojamas turtas Druskininkuose: kaip išsirinkti?

Neretai būstą išsirinkti labai sudėtinga. Stebėtis nereikia. Juk neretai reikia pagalvoti ne tik apie kainas, esančias rinkoje, bet ir kitus dalykus. Juk kiekvienam labai svarbu, jog namai atitiktų keliamus reikalavimus. Visgi reikia pastebėti, jog kai kurių žmonių keliami kriterijai yra labai dideli, todėl nekilnojamo turto agentams sudėtinga pasiūlyti klientams tai, kas jiems patiktų. Nekilnojamas turtas […]