Pelėsio namuose problemas – su ja susiduria praktiškai visi

1

Pelėsio namuose problemas – su ja susiduria praktiškai visi

Nesvarbu, ar tai lipnios juodos dėmės ant jūsų dušo užuolaidos, ar blankios baltos dėmės ant rūsio grindų, ar aptaki oranžinė plėvelė, kuri susidaro ant jūsų virtuvės kanalizacijos, buitinis pelėsis yra daugiau nei negražus. Kai kuriais atvejais namuose pelėsis gali jus susargdinti, ypač jei turite alergiją ar astmą. Nesvarbu, ar esate alergiškas pelėsiams, ar ne, pelėsis namuose gali dirginti jūsų akis, odą, nosį, gerklę ir plaučius. Todėl privalote kovoti su pelėsių problemomis ir pasirūpinti savimi bei savo namais.

Organizmo reakcija į pelėsį – kam gresia pavojus?

Žmonėms, jautriems pelėsiui, įkvėpus ar prisilietus prie pelėsių sporų, gali atsirasti alerginių reakcijų, įskaitant čiaudulį, slogą, akių paraudimą ir odos išbėrimą. Žmonėms, turintiems rimtą alergiją pelėsiams, gali pasireikšti sunkesnės reakcijos, įskaitant dusulį. Astma sergantiems žmonėms, kurie yra alergiški pelėsiui, kvėpavimas sporomis taip pat gali sukelti astmos priepuolius.

Be alergiškų ir astma sergančių žmonių, kiti, kurie gali būti jautresni pelėsių poveikiui, yra šie:

 • Kūdikiai ir vaikai;
 • Vyresnio amžiaus žmonės;
 • Žmonės, kurių imuninė sistema yra pažeista dėl ŽIV infekcijos, vėžio, kepenų ligų ar chemoterapijos;
 • Žmonės, sergantys lėtine plaučių liga.

Kas yra pelėsis?

Pelėsis yra grybų rūšis, susidedanti iš mažų organizmų, randamų beveik visur. Jie gali būti juodi, balti, oranžiniai, žali arba violetiniai. Lauke pelėsiai vaidina svarbų vaidmenį gamtoje, skaidydami negyvus lapus, augalus ir medžius. Pelėsiai klesti dėl drėgmės ir dauginasi naudodamiesi mažomis, lengvomis sporomis, kurios keliauja oru. Jūs kasdien susiduriate su pelėsiu, dažnai to net nesuprasdami.

Nedideliais kiekiais pelėsių sporos paprastai yra nekenksmingos, tačiau, patekusios į drėgną vietą jūsų namuose, jos gali pradėti augti. Kai ant paviršiaus auga pelėsis, sporos gali patekti į orą, kur jas galima lengvai įkvėpti. Jei esate jautrus pelėsiui ir įkvepiate daug sporų, galite patirti sveikatos problemų.

Kur auga pelėsiai?

Jūsų sienos, grindys, buities prietaisai, kilimas ar baldai – jie visi gali suteikti maisto pelėsiui augti. Visiems pelėsiams labiausiai reikia drėgmės, todėl greičiausiai pelėsį pamatysite drėgnose vietose, tokiose kaip vonios kambariai, virtuvės, skalbyklos, rūsiai ir panašios vietos.

Pagrindiniai patarimai, kaip kontroliuoti pelėsį

Neįmanoma atsikratyti visų pelėsių ir pelėsių sporų jūsų namuose, tačiau kadangi pelėsių sporos negali augti be drėgmės, drėgmės sumažinimas jūsų namuose yra geriausias būdas užkirsti kelią pelėsių augimui ar jį pašalinti. Jei jūsų namuose jau auga pelėsis, svarbu išvalyti pelėsį ir išspręsti problemą, sukeliančią drėgmę. Jei išvalysite pelėsį, bet problemos neišspręsite, pelėsis greičiausiai grįš.

Pateikiame kelis patarimus, kaip sumažinti drėgmę namuose

 • Norėdami sumažinti drėgmę ore, naudokite oro sausintuvus ir oro kondicionierius, ypač esant karštam, drėgnam klimatui.
 • Jei įmanoma, patalpų drėgmė turi būti mažesnė nei 60%. Santykinę drėgmę galite išmatuoti higrometru – nebrangiu prietaisu, kurį galima įsigyti daugelyje techninės įrangos parduotuvių.
 • Laikykite namus šiltai vėsiu oru. Žemėjant temperatūrai, oras mažiau laiko drėgmę ir kondensuojasi ant šaltų paviršių, o tai gali skatinti pelėsio augimą.
 • Norėdami sumažinti kondensaciją, pridėkite šaltų paviršių, tokių kaip išorinės sienos, grindys ir langai, izoliaciją.
 • Išdžiovinkite šlapias vietas per 24–48 valandas, kad išvengtumėte pelėsių augimo.
 • Sutvarkykite vandens nuotėkį. Jei vanduo patenka į namus iš išorės, jūsų galimybės yra nuo paprasto kraštovaizdžio sutvarkymo iki pamatų atkasimo ir hidroizoliacijos.
 • Atidarykite duris tarp kambarių, kad padidintumėte cirkuliaciją, kuri perneša šilumą į šaltus paviršius. Padidinkite oro cirkuliaciją naudodami ventiliatorius ir patraukdami baldus nuo sienos ir kampų.

Niekada neignoruokite pelėsio, jei pastebite pirmuosius ženklus – kaip mat imkitės priemonių ir ieškokite priežasčių, kur kaupiasi drėgmė.

Rekomenduojame

Automobilio nuoma per atostogas

Automobilio nuoma per atostogas

Po įtempto darbo ir gyvenimo būdo atostogos gali būti pats geriausias būdas atpalaiduoti kūną bei mintis. Patogumui ir komfortui užtikrinti atostogų metu, vis daugiau žmonių renkasi automobilio nuomos paslaugą. Štai kokie yra pagrindiniai automobilio nuomos per atostogas pranašumai: Keliaujant automobiliu patogu, jog galima individualiai planuoti ir koreguoti maršrutą, neatsižvelgiant į kitus. Galima lengvai ir patogiai […]

Nekilnojamas turtas Druskininkuose: kaip išsirinkti?

Nekilnojamas turtas Druskininkuose: kaip išsirinkti?

Neretai būstą išsirinkti labai sudėtinga. Stebėtis nereikia. Juk neretai reikia pagalvoti ne tik apie kainas, esančias rinkoje, bet ir kitus dalykus. Juk kiekvienam labai svarbu, jog namai atitiktų keliamus reikalavimus. Visgi reikia pastebėti, jog kai kurių žmonių keliami kriterijai yra labai dideli, todėl nekilnojamo turto agentams sudėtinga pasiūlyti klientams tai, kas jiems patiktų. Nekilnojamas turtas […]

Nuosavas būstas – paskola ar nuoma?

Nuosavas būstas – paskola ar nuoma?

Ilgą laiką nuomininkai gali pabrėžti, kad jie „išmeta pinigus“ su kiekviena mėnesine įmoka. Galų gale, namų savininkai turi sukurti nuosavybės vertę kiekvieną kartą, kai jie moka savo hipoteką. Bet ar tai reiškia, kad vienas variantas yra geresnis už kitą? Tai nėra taip supjaustyta ir išdžiovinta.Nors būsto pirkimas gali turėti finansinės naudos ilguoju laikotarpiu, jis taip […]

Prikabinamų namelių nuoma, kur galima keliauti?

Prikabinamų namelių nuoma, kur galima keliauti?

 Prikabinamų namelių nuoma tampa vis labiau populiaresnė pramoga siekiant kokybiškai praleisti laika ir siekiant sutaupyti pinigų kelionėje. Tai pramoga, kuri leidžia keliauti jums patiems patinkančiais maršrutais. Taip pat tai leidžia keliauti didesniam kiekiui žmonių, žinoma tai priklauso nuo namelio dydžio. Taipogi tai leidžia kartu su savimi pasiimti savo augintinius, ko negali daryti keliaujant ir apsistojant […]

Kodėl trinkelių klojimą turėtumėte patikėti profesionalams?

Kodėl trinkelių klojimą turėtumėte patikėti profesionalams?

Trinkelių klojimas daugeliui žmonių gali pasirodyti kaip gana lengvas darbas, tačiau yra daugybė priežasčių, kodėl turėtumėte naudotis profesionalo paslaugomis. Jūsų kiemas yra jūsų namų pratęsimas, jūsų stiliaus ir gyvenimo būdo atspindys. Tai yra pirmas dalykas, kurį žmonės pamato atvykę į jūsų namus, todėl tikėtina, jog norite, kad jis būtų visiškai tobulas. Taip sakant, kad pirmas […]

Kaip saugiai atsikratyti širšių?

Kaip saugiai atsikratyti širšių?

Daugelis žmonių yra atsargūs dėl bičių, tačiau širšės yra tas vabzdys, kurio apskritai nesinori matyti aplink savo namus. Dėl savo didžiulio dydžio ir sugebėjimo ne kartą įgelti, šie skraidantys vabzdžiai gali rimtai sugadinti jūsų dieną. Pasaulyje yra apie 20 rūšių širšių ir jos sutinkamos visuose žemynuose. Bet nesvarbu, kokia rūšis zuja aplink jūsų kiemą ar […]